A kemény pénzügyi és statisztikai adatok és jelentések sokunknak nem tartozik a kedvencei közé. Van, aki szerint a könyvelők ?egy külön fajt? alkotnak, akik másként beszélnek mint mi, és a valóságtól, a gyakorlattól teljesen elrugaszkodtak. Más világban élnek. Cégvezetőként azonban egyre inkább meglátom és megértem, hogy miben tud nekem a pénzügyi jelentés segíteni a vállalkozásunk mindennapi életében. A napi CSR olvasgatásom közben éppen egy, ehhez a könyvelői világhoz kapcsolódó javaslatról találtam több írást is. A könyvelők is megmentik a világot, azaz csatlakoznak az új vállalati felelősség és fenntarthatóság trendekhez?
Biztos érzékelted, hallottad, vagy olvastál már arról, hogy a 2000-es évektől kezdve igyekszünk hatékonyan rögzíteni ( lásd Dow Jones Fenntarthatósági Index, a CSR Hungary vendége volt az Index 2 vezetője is) releváns mutatók formájában a fenntarthatósági trendeket. A számok megbízhatósága és típusai…
A Reporting 3.0 kezdeményezés új csoportja azzal kezdett foglalkozni, hogy milyen lesz 20 év múlva az új számvitel. Ez magában foglalja egy új, átfogó számviteli fegyelem paramétereinek a meghatározását, mely magában foglalja a pénzügyi elszámolást, az irányítási számvitelt, és a fenntarthatósági számvitelt.
Ez a számviteli munkacsoport 22 nemzetközi szakértőből áll. Köztük olyan szakmai és szabványügyi testületek, mint ACCA, SASB, IIRC, CIMA. Vagy a nemzetközi szervezetek közül a Világbank, a UNCTAD vesz részt a munkában.
Az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Japán, Svájc, Dél-Afrika 5 egyetemének számviteli szakemberei dolgoznak együtt.
A számvitel újragondolása történik
Először is felülvizsgálják a számvitel fogalmát, meghatározását és általános célját. Ez magában foglalja az olyan fogalmak jelentését, mint a vagyon és az értékteremtés (Lásd CSV). Nyilvánvaló, hogy a különböző háttérrel rendelkező szereplők nagyon eltérő értelmezést kapnak az ilyen terminológiától.
Egyesek esetében ezek csupán a jelenlegi vagy jövőbeni piaci értékekről szólnak. Mások számára a méltányosság a különböző stakeholder-csoportokkal szemben nem létezik.
A pénzügyi elszámolás alapelveinek átgondolásával felmerül az a kérdés, hogy mindezek következtében a nyilatkozatok képesek-e tükrözni a vállalkozás valóságos állapotát és jövőjének „hű képviseletét” nyújtani. Tudunk-e támaszkodni a mainstream nyilatkozatokra vagy azok változataira, hogy megbízható és tömör összefoglalót adjon arról, ami valóban igaz és tisztességes? Miközben a számlázás, beleértve a „számlálás” szót is mindig magában hordozza a mérések és mennyiségi információk halmazát.
A pénzügyi számviteli standardok mindig felismerték azt, hogy a pénzügyi vagy mennyiségi információkat összefüggésben kell értelmezni, és azokat megfelelő minőségi tartalmakkal kell kiegészíteni.
A 2008-as globális pénzügyi válság rávilágított arra, hogy hiányosságok merültek fel a pénzügyi adatok önmagában való megkülönböztetésével, és megerősítették a nem pénzügyi információ iránti érdeklődést. Ezt tükrözi a szabványügyi testületek és a szabályozók új iránymutatásai a stratégiai tartalomról, amelyet várhatóan bemutatnak.
Az új tudatosságot mutatja a kockázatkezelés bonyolultsága és az üzleti modell életképessége a mai világban. Ez a tudatosság megtalálható a Pénzügyi Stabilitási Tanács Tájékoztatója a klímaváltozással kapcsolatos pénzügyi beszámolók ( TCFD ) ezen hónapban közzétett végleges ajánlásaiban. Ideértve az éghajlattal kapcsolatos kockázatok és lehetőségek lehetséges hatásainak javasolt közzétételét a szervezet üzleti tevékenységére, stratégiáira vonatkozólag. Valamint a pénzügyi tervezés különböző jövőbeni forgatókönyveire való tekintettel.