Nemrég adtuk át az idei CSR Hungary díjakat. 2007 óta a 10. alkalommal. És már készítjük elő a 2018-as CSR Hungary projekteket. Ráadásul a karácsony közeledtével kevesebb idő lesz az évzárásra és az évnyitásra. Rövidebb idő alatt mindent zárnunk és nyitnunk kell. Ezért kevesebb idő jut most a CSR Blogomra. De lehetőségeim szerint igyekszek mindig 1-1 posztot készíteni. Most a CSR projektről/kezdeményezésről írok.
A 4 fő CSR projekt kritériumról már írtam a CSR Hungary hírportálunkon. Az általam tartott CSR képzéseken a visszajelzések alapján az egyik legfőbb teendők között szerepel minden cég/szervezet/intézmény esetében a szervezet profiljához kapcsolódó CSR kezdeményezés.
Cselekedj lokálisan!
Gondolkozz globálisan és cselekedj lokálisan! Sokszor hallhattuk és olvashattuk már ezt a gondolatot. 2006 óta mi is hangsúlyoztuk a CSR Hungary részéről. Természetesen a globális ismeretekre szükség van, de a lokalitás nem kerülhető meg a vállalati felelősség gyakorlatában sem. S éppen a lokalitás megnyilvánulási formája a CSR kezdeményezés. 1-1 ilyen kezdeményezésnek azonban nem kell a korábbi szocialista rendszer „akadályverseny” alacsony szintjét tükröznie. Színvonalban is van egy határ! Ha egy kis projektet úgy kommunikálunk a cég részéről, mint ha egy világmegváltó projekt lenne, ezzel csak a hitelességünket csökkentjük, S növeljük a disszonanciát. Az érintettekben pedig az fogalmazódik meg, hogy dolgozik a kommunikációs (PR) osztály… Valószínű, hogy nem ez a célunk.
Nem minden jó ügy támogatása CSR projekt
Aztán látunk olyan törekvéseket, hogy a CSR kezdeményezés azonos egy-egy civil üggyel, 1-1 jó üggyel. Ez sem takarja egészében a valóságot. Nem minden jó ügy támogatása fogható fel CSR projektként. Ez lenne a könnyebb megoldás. Ami azt is magában foglalná, hogy egyszerűen régi projekteket átkeresztelünk, mert ma már divatos a CSR projekt kifejezés.
Amikor el szeretnénk indítani egy CSR projektet sokkal összetettebb kérdéseket kell előtte megvizsgálnunk, hisz nem 1 évre tervezünk. Az sem megoldás, ha minden évben újabb és újabb projekteket indítunk, ami éppen az adott évben divatos. A kevesebb a CSR területén is több eredményt hoz.
Azonban a megfelelő CSR projekt/ek megtalálása, tervezése, végrehajtása, mérése nem kevés munka! Azaz nincs lakoma mosogatás nélkül!:-)
P.s.:
E témában készítem most elő a következő CSR képzésünket, ami január végén lesz. Hamarosan infók!
TAKÁCS JÚLIA
A CSR Hungary alapító-ügyvezető igazgatója 2004-től. Tanár, újságíró, kommunikációs vezető, projektvezető posztok jellemzik korábbi pályáját. a CSR Hungary (2007) és a Holnap városáért Díj (2010) alapítója. A CSR Mátrix tanácsadóiroda és ügynökségben vállalati felelősség szakértői tapsztalatait főként pénzügy, energia, szolgáltatás, közintézmény, ingatlan, vegyipar területén szerezte.