Adományozás, jótékonykodás? Miként vélekedik erről Warren Buffett?

Már az ünnepeket megelőző időszakban is jut időm a régen elolvasásra szánt könyvekre. Asztalomon kupacokva szedve tornyosulnak az olvasásra szánt kötetek. Én is a párhuzamosan olvasók széles táborához tartozom: több téma, több kötet, egy téma több kötet…Az egyik ilyen apadó kötetkupac Warren Buffettről, az egyik legelismertebb befektetőről szól.

Arról már többször szót ejtettünk, hogy a különbözó szektorok felelőssége hol kezdődik és meddig tart. Az ENSZ külön felelős befektetési programot is kezdeményezett. A Dow Jones Fenntarthatósági Index vezetői is hangsúlyozzák, hogy a fenntarthatóság origója már a befektetési politikánál kezdődik. Karácsony tájékán az adományozás még inkább a figyelem középpontjába kerül. De vajon egy vállalkozás esetében kinek és milyen alapelvek alapján kell döntenie arról, hogy kit, melyik szervezetet fogja támogatni a cég? Érdemes elgondolkodni az egyik legelismertebb befektető, Warren Buffett szavain. Most csak egy gondolatmorzsa, mely továbbgondolásra alkalmas.

Egy interjúnk során ugyancsak ismert (és elismert) üzletemberrel beszélgetve szóba került a magyar adományozás kultúrája. A közös megjegyzés lényege az volt, hogy a cégek menedzsmentjei szeretnek a vállalatok (tulajdonosok) pénzéből jótékonykodni. Vajon ugyanezek az emberek magánvagyonukból mennyit szánnak jótékonykodásra?

És ehhez kapcsolódik Warren Buffett tulajdonosalapú megközelítése a vállalati jótékonykodás esetében.

Felmérés szerint a legnagyobb amerikai vállalatok jótékonysági tevékenységét az igazgatók magánadományozásához igazítják. Erről a CEO nem egyeztet a tulajdonosokkal. Warren Buffett véleménye szerint a jótékonykodásnak egy-egy cég esetében ? a közvetlen előnyöket eredményező adományokon kívül ? a tulajdonosok preferenciáit kellene tükröznie. Itt tőzsdén bejegyzett cégekre is gondol. Véleménye szerint a menedzsment által támogatott jótékonyság nagyon sok esetben nem objektív megítélés alapján történik.

És itt visszakanyarodnék arra a bizonyos interjúra, melyre bejegyzésem elején utaltam: a CEO, a menedzsment a cég vagyonából adományoz, jótékonykodik. És vajon ki-ki a magánvagyonából mennyit ad?

Takács Júlia

 
     Miért érdemes többet tudnod a CSR-ről?
Név:
E-mail cím:*