Mi az a 6 tényező, ami befolyásolja a gazdaságot 2016-ban?

Ahhoz, hogy saját cégünket, szervezetünket el tudjuk helyezni a gazdaságban. Akár fenntarthatóság szempontjából is. Érdemes tudnunk azokról a fő tényezőkről, melyek a mi és a világ gazdaságát is befolyásolják. Most Aders Borg, korábbi svéd pénzügyminiszter erre vonatkozó gondolatait összegezzük. Először ismerjük meg az első 3 fő befolyásoló tényezőt. Borg szerint 2016 kihívásokkal és nehézségekkel teli év lesz.

A gyenge évek után lassú növekedés indul be. A globális GDP növekedés aránya 3,5%. Az Egyesült Államok és Nagy Britannia újra önfenntartóvá válik. Az Eurozónában a növekedést támogató lépéseket várják. Mind az Egyesült Államokban, mid Európában jellemző lesz az alacsony befektetési szint, nagyon gyenge lesz a termelékenységi szint is. Ugyanakkor Ázsiában lassú növekedés lesz a jellemző.

Mi az a 6 tényező, ami befolyásolja a globális gazdaságot?

1. 2016 a politikai populizmus éve lesz?

Az év a politikai populizmus piacává válhat. Gyenge gazdasági aktivitás, alacsony termelékenységi növekedés, és a reál bérek, fogyasztás szintje kiábrándító. Nagy a várakozás…
Ezt a bizonytalan helyzetet, stagnáló életszívonalat használják ki politikusok: Donald Trump, Jeremy Corbyn, Alexis Tsipras, Nigel Farage, Marine Le Pen, Bernie Sanders, Pablo Iglesias Turrió ?

Számos téyező tovább erősíti a populizmust és az elégedetlenséget. A globális verseny és digitalizáció megrendíti a munka biztonságát. Az új munka lehetőségek rövid távú szerződésekre szólnak, részmunkaidósek, vagy önfoglalkoztatásról van szó. Igény van a képzésekre, a szaktudásra, a társadalmi tapasztalatokra.
Összegezve marad a bizonytalanság a munkaerőpiacon. A csalódottság, a kormányzatok iránti bizalom meggyengülése negatív spirált indíthat el.

2. Globális bizonytalanság és menekült válság

2016 legnagyobb politikai eseménye az amerikai elnökválasztás lesz. Kulcstényező lesz a következő elnök személye. Az Obama éra után nagy kihívás lesz a külpolitika. Hatalmas biztonsági problémákat kell majd megoldani. Európának pedig együttműködést kell kialakítani -a párizsi tragikus események után- az Egyesült Államokkal. A tragikus párizsi események koalíciót hozott létre az Egyesült Államok, Franciaország és Nagy-Britannia között. Ráadásul Oroszország is beszállt a megoldásba. Úgy tűnik az USÁ-nak és Európának középtávon együtt kell fellépnie az Iszlám Állammal szemben Közel Kelten, Afrikában és Afganisztánban.

S itt van Európa legnagyobb kihívása: a menekült válság megoldása. Az ENSZ legutóbbi jelzése alapján 1 000 000 föltötti már az Európába belépők száma.

3. Az Egyesült Királyság EU-s tagsága?

Kulcstényezőként fogja alakítani Európa politikai jövőjét az Egyesült Királyság EU tagsága. Maradnak vagy mennek? Még mindig bizonytalan, hogy mi lesz. A legjobb forgatókönyv természetesen az lenne, ha az Egyesült Királyság továbbra is EU tag maradna.

Európa és az Egyesült Királyság pozíciót vesztett az elmúlt években az USÁVal, Kínával, Japánnal és Idiával szemben. Az is felvet kérdéseket, hogy London Európa pénzügyi centruma is.

Folytatás következik!

Ha még nem tudtál róla!
Megjelent Suzanne Benn-Dianne Bolton: CSR iránytű könyve
(alapfogalmak, kulcskoncepciók) az Atlantis Press gondozásában.
További részletek a könyvről itt! 

 
     Miért érdemes többet tudnod a CSR-ről?
Név:
E-mail cím:*