Miért lehet egy “ugródeszka” a CSR projekt?

Sok oldalról lehet megközelíteni a vállalati felelősség gyakorlati rendszerét és működését. S általában, ha nem egy most alakuló vállalkozásról van szó -nem a nulláról kell indulni. Hisz néhány elem már rendelkezésre áll.
A leggyakrabban 1-1 projektet már indítottak a cégek. Miért lehet ugródeszka 1- 1 CSR projekt a CSR rendszer kiépítéséhez?

A 2007-ben alapított CSR Hungary Díjnak máig a legnépszerűbb kategóriája a Közös ügyek ? közös felelősség. Mit jelez ez? Hogy a cégek ma még elsősorban CSR projektekben gondolkodnak, s ennek a fő oka az, hogy úgy gondolják a nyilvánosság felé a legkönnyebben 1 gyakorlati projekt kommunikálható sikeresen. Az érintettek, a közvélemény számára a projektnek konkrét elemei vannak, ami viszonylag egyértelmű, adekvált.
A CSR kommunikációjának részleteibe most nem megyünk bel. Későbbi, külön kurzus témája lesz.

?Nem kell az egész lépcsőt látnod! Csak tedd meg az első lépést!?
(Martin Luther King jr.)

 Lehet, hogy 1-1 CSR projekt, 1-1 csr kezdeményezés csak az első lépcső egy-egy cég CSR menedzsment-rendszerének a kialakításában, de már kicsiben (pilot projektként) magában hordozhat nagyon sok olyan értéket, eszközt, a rendelkezésre álló erőforrások szemrevételezését, tapasztalatot ahhoz, hogy a CSR/vállalati felelősség a cég DNS-vé váljon.

Egy CSR projekt lehet akár az első lépcsőfok – mint ahogy korábbi posztomban írtam -, és maradhat egy elszigetelt, látszólag jól kommunikált projekt. Ez utóbbi esetben főként a média számára. És így elvégzett, kipipált listatétel marad majd az évvégi céges beszámoló értekezleten.

Előszoba a CSR-nak a cég egész működési rendszerébe való integrálásához. Vagy egy adhoc, a cég működési rendszerében alkalmi kommunikációs kampány szintjén marad a projekt. Bár rövid időre nagy publicitást kaphat a kezdeményezés.

A CSR kezdeményezés erősségeit felhasználva a siker ösztönző lehet a továbbépítkezéshez. Az ?alacsonyan függő gyümölcsök leszedése? erőt ad a további CSR folyamatok végrehajtásához.

És az sem elhanyagolható tény, hogy akár a két legfontosabb érintettünk bevonásával a munkatársaink, alkalmazottaink és a fogyasztóink révén végső soron versenyelőnyre tehetünk szert. A mellett, hogy az illető projekt társadalmi hatása sem lesz elhanyagolható az adott helyi közösségben sem.

És még egy érdekesség! Egyre inkább terjed az érintettek körében az a gondolat, hogy a vállalati felelősségre és fenntarthatóságra törekvő vállalkozások a minőség szinonimájává válnak.

Itt nem a kirakat tevékenységekre gondolok, hogy amikor a nyilvánosság előtt, a rivaldafényben vagyunk, akkor felelős menyilvánulásokra törekszünk, majd egyéb esetben a kulisszák mögött elfelejtkezünk ezekről a prioritás alapelvekről. Egy egész más arcát mutatva a vállalkozás értékrendjének.

Minderről a 2018. január 30-ai kurzuson (CSR iránytű- Úton a sikeres CSR projekt felé) még részletesebben szó lesz!

+1 Ha tervezed, hogy ez évben céged pályázik a CSR Hungary Díj védjegyhasználatára, akkor is ajánljuk figyelmedbe a kurzust, mivel legtöbbször 1-1 CSR projekttel pályázik 1-1 vállalkozás. A pályázat megírásához a CSR projekt kurzus támogató információkat tud nyújtani.

TAKÁCS JÚLIA
A CSR Hungary alapító-ügyvezető igazgatója 2004-től. Tanár, újságíró, kommunikációs vezető, projektvezető posztok jellemzik korábbi pályáját. a CSR Hungary (2007) és a Holnap városáért Díj (2010) alapítója. A CSR Mátrix tanácsadóiroda és ügynökségben vállalati felelősség szakértői tapsztalatait főként pénzügy, energia, szolgáltatás, közintézmény, ingatlan, vegyipar területén szerezte.

 
     Miért érdemes többet tudnod a CSR-ről?
Név:
E-mail cím:*