Napenergia: a hagymától az algoritmusig

426
napelem a sínek között Forrás: Sun ways
napelem a sínek között Forrás: Sun ways

Néhány innováció, mely segít a napenergiának még fenntarthatóbbá tenni a világ energiaellátását. A napenergia jelenleg a tiszta energiamix leggyorsabban növekvő ága. Világszerte az új megújulóenergia-kapacitások közel felét teszi ki. Ez a gyors bővülés azonban nem csak a tetőkre szerelt napelemekről szól. Az átmenet mögött álló technológiáról is szól: az anyagokról, a tárolórendszerekről, a mesterséges intelligencia optimalizáló eszközeiről, az intelligens alkalmazásokról, a kreatív finanszírozási modellekről és a körforgásos tervezési gondolkodásról, amelyek intelligensebbé, olcsóbbá és elérhetőbbé teszik a napenergiát.

Lássunk, akkor néhány nem megszokott megoldást, amelyek segítenek a napenergiának még fenntarthatóbbá tenni a világ energiaellátását.

Sínekből terawattokba

A svájci Sun-Ways startup vasúti síneket alakít át napelemparkká a sínek közé telepített kivehető napelemek segítségével. A rendszer nem zavarja a vonatközlekedést, nem igényel plusz földterületet, nem csúfítja a látványt – csak tiszta energia áramlik a korábban kihasználatlan ingatlanokból.

A Sun-Ways szabadalmaztatott rendszere egy vasúti karbantartó gépre szerelhető, hogy a napelemeket közvetlenül a normál nyomtávolságú sínek közé lehessen szerelni. A rendszer naponta körülbelül 1000 négyzetméternyi napelemet képes telepíteni; és mivel a panelek modulárisak és kivehetők, gyorsan kivehetők, ha pályakarbantartásra van szükség. A termelt villamos energia közvetlenül a vonatok elektromos vezetékeibe vagy visszatáplálható a közüzemi hálózatba.

Vöröshagyma festék – édes pajzs a napelemek számára

Ez egy napelem-fejlesztés, kulináris csavarral: a finnországi Turkui Egyetem , az Aalto Egyetem és a hollandiai Wageningeni Egyetem kutatói felfedezték, hogy a vöröshagyma héjából származó kivonatok felhasználhatók napelemek bevonására és az UV-károsodás elleni védelemre.

A napelemek idővel lebomlanak, főként az ultraibolya sugárzásnak való folyamatos kitettség miatt – amely 25 év alatt akár a teljesítményük 23 százalékát is elnyelheti. Ezt hagyományosan fosszilis alapú műanyag bevonatokkal mérséklik.

A kutatók azonban egy fenntarthatóbb alternatívát fedeztek fel: egy vöröshagyma-festékkel kezelt nanocellulóz film nemcsak hatékonyabban blokkolja az UV-sugarakat, mint más bioalapú bevonatok (beleértve a lignin és a vasion keverékeket), hanem a látható fény több mint 80 százalékát is átengedi – ami kulcsfontosságú az energiatermeléshez. Még 1000 óra szimulált napfény után is erősen tartották a fóliákat.

Napenergiával működö hűtőpiacok

A Keep IT Cool kenyai startup egy hatalmas és gyakran a forró éghajlaton jelentkező kihívással küzd: a friss élelmiszerek már a piacra kerülés előtt kárba vésznek. Afrikában az összes megtermelt élelmiszer 30-40 százaléka vész el szállítás közben a hűtőtárolás hiánya miatt (halak esetében ez a szám akár 60 százalékra is emelkedhet ). Ez a társadalmi vállalkozás napelemes hűtőket és teljes körű hűtőlánc-logisztikai platformot biztosít a kisgazdálkodók és halászok számára.

 Hálózatról független, napenergiával működő hűtőtárolási képességet biztosít több ezer kis élelmiszertermelő számára. Meghosszabbítva a betakarítás vagy a fogás eltarthatóságát, és biztosítva, hogy ők diktálják az értékesítés feltételeit. Az élelmiszertermelők egy online platformon keresztül foglalhatnak hűtött szállítást, így új piacokra juthatnak el. Miközben elkerülik a közvetítőket. A vállalat e-kereskedelmi portálja pedig segít a termelőknek a korrekt árakban előre rögzíteni a vevőket.