Minden évben 90 millió tonna élelmiszert dobnak ki az Európai Unióban. Hogyan lehet a mindennapi életben elkerülni ezt a pazarlást?
Válaszol Julie Fr?re, a Test-Achats belga fogyasztóvédelmi szervezet szóvivője
“Mit tehetek fogyasztóként, hogy csökkentsem a pazarlást, tudván, hogy ez nem csak az én szintemen létezik?
- Először is a szupermarketben kerüljük el, hogy hirtelen ötlettől vezérelve vásároljunk: ne kezdjük éhesen, állítsunk össze egy listát, és tartsuk magunkat hozzá.
- Amikor friss terméket vásárol, például húst, amit aznap este vagy másnap meg akar enni, fölösleges távoli lejáratú terméket venni.
- Ne dobja ki a zöldséget, gyümölcsöt, ha csak kis hibája van, vagy furcsa az alakja; attól még ehető.
- Mindig jobb ömlesztve vagy szeletelve venni az árut, így pontosan meg tudja határozni azt a mennyiséget, amennyit el akar fogyasztani.
- Otthon jól tervezze meg, hogy a hűtőgépben mit hová pakol. Például a húst és a halat kell a leghidegebb helyre rakni, így jobban tartósíthatók.
- Alkalmazza a ?first in, first out? elvet, vagyis először azt fogyassza el, ami a legrégebb óta van a frizsiderben.
- Amikor otthon főz, és úgy néz ki, hogy másnap nem tudja megenni a maradékot, fagyassza le azonnal.
- Végül egy utolsó apró tanács: ne keverje össze az ajánlott fogyasztási határidőt a szavatosság lejáratával. A kekszeket például még akkor is meg lehet enni, ha az optimális fogyasztási határidő már lejárt.
- Amikor étteremben eszik, nyugodtan kérjen egy doggy baget, hogy elvihesse a maradékot.Ha pedig partit rendez, próbáljon meg előre tájékozódni, hogy a maradékot milyen karitatív szervezetnek adhatná oda.
Apró tanácsok, és egyszerű megoldások, hogy ne pazaroljuk az élelmiszert!