
A vámok mellékhatása lehet az ipar körforgásának növekedése és az ehhez kapcsolódó anyagok és alkatrészek újrahasznosítása, ami lehetővé teszi a hazai elektronikai gyártást.
Az elmúlt hetekben hullámvasút volt a jellemző a „lesz vagy nem lesz” típusú találgatás az elektronikai cikkekre kivetett amerikai vámok alkalmazásával kapcsolatban. Bár az iparág egyelőre biztonságban lehet, Trump kijelentette, hogy a mentességek rövid életűek lesznek.
Egy olyan iparágban, amely a gyártásra, összeszerelésre és a globális ellátási láncban forgalmazott anyagokra és alkatrészekre támaszkodik, a közelgő vámok jelentős nyomást gyakorolnak a nearshore ipari beszállítói hálózatokra. Lehetséges egyáltalán a hazai gyártás az elektronikai cikkek esetében?
Jelenleg az amerikai ipari ökoszisztéma nem rendelkezik a szükséges infrastruktúrával a fogyasztói, kereskedelmi és nagy teljesítményű, elektronikát tartalmazó termékek iránti igények kielégítéséhez. A vámok egyik nem szándékolt mellékhatása azonban az ipar körforgásának növekedése és az anyagok és alkatrészek ehhez kapcsolódó újrahasznosítása lehet, ami lehetővé teszi a hazai elektronikai gyártást.
Ahogy azt a világjárvány idején a beszerzési bizonytalanság és az árak volatilitásának idején is láttuk, az elektronikai ökoszisztémának lehetősége van a körforgásos gazdaság alkalmazására a kockázatok csökkentése és a költségek stabilizálása érdekében – és ezzel potenciálisan minimalizálni a környezeti és társadalmi hatásokat.
Az elektronikai alkatrészek újrahasznosításának és újrafelhasználásának növelése a kritikus anyagok kinyerése érdekében lehetővé teheti az amerikai elektronikai ipar számára, hogy csökkentse a külföldi ellátási láncoktól való függőséget. A gyakorlatban az anyagok, alkatrészek vagy végtermékek felhasználásuk végén történő eldobása helyett azokat újrahasznosítanák , felújítanák , visszanyernék vagy megjavítanák – ami biztosítaná az Egyesült Államokban a hazai elektronikai gyártáshoz szükséges alapanyagokat.
Vajon a vámok akaratlanul is felgyorsítják a fenntartható elektronikai gyártást?
Az amerikai kormányzat vámtárgyalásának legutóbbi csúcspontján a potenciális áremelések akár 75 százalékkal is visszafoghatták volna a szórakoztatóelektronikai keresletet. Az iPhone-ok árával kapcsolatos találgatások elérték a várt 2000 dollár feletti csúcsokat .
A valóság az, hogy a körforgásos gazdaság növelheti a hazai gyártás megvalósíthatóságát.
Egy körforgásos elektronikai ökoszisztéma figyelembe venné az erőforrásigényeket – új, megújuló, visszanyert vagy újrahasznosított vegyszereket és anyagokat; az energiával és a vízzel együtt –, valamint az egyes életciklus-szakaszok kibocsátását – termékeket, kibocsátásokat, hulladékot. A végtermékeket úgy terveznék, hogy hosszú és tartós élettartamuk után szétszerelhetők legyenek.
A termékekbe és belőlük kikerülő anyagokra vonatkozó adatokat gyűjtenék és megosztanák, hogy betekintést nyerjenek az anyagkínálatba és -keresletbe, az alkatrészekbe és a végtermékekbe. A kutatás-fejlesztés gazdaságilag megvalósítható és skálázható megoldásokat kínálna. Ez a ciklus virágozna, mert léteznének a szükséges technológiák, politikák és gazdasági ösztönzők, amelyek megérnék.
Mi akadályozza a körforgásos gyártást az Egyesült Államokban?
A mai napig azonban nem rendelkezünk olyan technológiai és politikai mozgatórugókkal – sem gazdasági ösztönzőkkel –, amelyek támogatnák a körforgásos, belföldi ellátási lánc nagymértékű megvalósítását .
Az iparági vezetők további akadályként emelték ki a körforgásos gazdaság alkalmazásában – beleértve az oktatás hiányát arról, hogyan építsék be azt a gyártásba, a bizonytalanságot a körforgásos gazdaság meghatározásához és jelentéséhez szükséges adattípusok tekintetében, valamint azt, hogy léteznek-e gazdasági ösztönzők a nagymértékű támogatására.
Az elektronikai iparág még nem egységes abban, hogyan mérjük és fogalmazzuk meg közösen a körforgásos gazdaságot. Minden elektronikai alkatrész – például az áramköri lapok – esetében mérjük és javítjuk a körforgásos gazdaságot, vagy végtermékenként, például laptoponként? A vélemények megoszlanak.
Az ellátási lánc rugalmasságának üzleti indoklása
A jelenlegi volatilitás igazi nyertesei azok a vállalatok lesznek, amelyek fenntartható innovációikat költségmegtakarítássá és bevétellé tudják alakítani. A becslések szerint évente 57 milliárd dollárnyi (USA) vas- , réz- és aranyveszteséget okoz az elektronikai hulladék, így a körforgásos gazdaság egyértelmű lehetőséget kínál a pénzügyi haszonszerzésre.
Az Apple egy jól ismert példa: a 2025-ös környezetvédelmi haladásról szóló jelentésében a vállalat arról számolt be, hogy a tavaly az ügyfeleknek szállított termékeiben található anyagok 24 százaléka – beleértve az alumíniumot, a kobaltot , a ritkaföldfémeket és a lítiumot – újrahasznosított volt. Támogatva körforgásos törekvéseit és utat törve az iparág számára.
Bár voltak ezek az izgalmas sikerek és más ígéretes innovációk, a körforgás jelenleg nem működik olyan mértékben, amely kielégítené az elektronikai cikkek iránti növekvő keresletet. Talán az elektronikai cikkek gyártásának módját és helyét illetően az a sürgető igény hiánya, hogy az iparban még nem alakult ki igény a körforgásra. A potenciális vámok hullámvasútjával az elektronikai vállalatok most arra kényszerülnek, hogy költségstabilizálási módokat keressenek az iparág folyamatos növekedési pályájának támogatása érdekében; a körforgás az egyik lehetséges megközelítése ennek a kihívásnak.
A vámveszélyektől függetlenül az adatok azt mutatják, hogy az iparág a fenntartható átmenetet támogatja: az IPC nemrégiben készült, Wired for Change című hangulatfelmérése szerint a globális elektronikai vállalatok túlnyomórészt támogatják a fenntarthatósági kezdeményezéseket.
A válaszadók közel 60 százaléka a fenntarthatóság költségmegtakarítását és hatékonyságát nevezi meg a fenntarthatósági és körforgásos gazdaságra irányuló erőfeszítéseik fő mozgatórugójaként.
