Ha egy szóval lehetne jellemezni 2024 klímáját a vállalkozások, cégek számára, az a bizonytalanság. Sorjázó politikai választások, egymást váltó kormányzatok..Több mint 80 ország járult az urnákhoz, és bizonyos esetekben a vállalkozások drámai hatalomváltások hátterében működtek. A bizonytalan időszakok érthető módon óvatosságot szülnek, de a kockázatvállalástól való félelem az ilyen időszakokban elveszett lehetőségeket jelent a vállalkozások számára. Mit jelenthet ez 2025-ben?
2025-ben, amikor a gazdasági fellendülés kiemelten szerepel a napirenden világszerte, és számos ország megerősítette vezetői pozícióját a következő néhány évre, látni fogjuk, hogy a vállalkozások vállakozások vállalták a kockázatot. Hisz kockázat, innováció, befektetés nélkül nincs profit, nincs növekedés, nincs talpon maradás.
A modernkori óriás cégek is a lefelé tartó piacokon jöttek létre
A hanyatló piacok valójában termékeny talajt jelentenek a növekedésre vágyó ambiciózus vállalkozások számára. A modern kori óriáscégek és olyan jól ismert márkák, mint a Disney, az IBM, az AirBnB és az Uber a lefelé tartó piacokon jöttek létre.
Az USA 47. elnöke, Trump is megerősítette elkötelezettségét a mesterséges intelligencia (AI) és a kriptovaluta területén betöltött amerikai vezető szerep megerősítése iránt. 2019 februárjában hivatalában létrehozta az amerikai mesterséges intelligencia kezdeményezést az 13859-es végrehajtó rendelettel, és megfogadta, hogy létrehozza a „bitcoin és kriptográfiai elnöki tanácsadó testületet”.
2024 decemberében Masayoshi Son, a Softbank társalapítója és vezérigazgatója, amely az OakNorth befektetője (a Vision Fund I-en keresztül), ígéretet tett arra, hogy a következő négy évben 100 milliárd dollárt fektet be az Egyesült Államokba, hogy 100 000 új munkahelyet teremtsen. AI és a kapcsolódó infrastruktúrába. Ahogy a mesterséges intelligencia alkalmazása egyre inkább normalizálódik, látni fogjuk, hogy a korábban szkeptikus vállalatok is leteszik voksukat az AI mellett. Hisz a hatalmas mennyiségű adatból való elemzésre, következtetések levonására és előrejelzésekre való képessége valójában javítani fogja a kockázatoknak való kitettségüket.
Vegyük például a Klarna fizetésfeldolgozó céget, amelynek mesterséges intelligencia asszisztense az ügyfélszolgálati csevegéseinek kétharmadát, eddig hozzávetőleg 2,3 millió beszélgetést vesz fel. Rekordidő alatt – kevesebb mint két perc alatt – és majdnem hatszor gyorsabban megoldotta az ügyfelek kérdéseit, és megoldotta a problémáikat.
A technológiában rejlő lehetőségek iránti lelkesedés egy új növekedési hullám elindításához hozzájárult ahhoz, hogy a technológiai részvények a Covid után ismét növekedjenek. Az elemzők arra számítanak, hogy ez a növekvő tendencia folytatódni fog. Természetesen a legnagyobb félelem bármilyen kockázatvállalás esetén a kudarctól vagy a nem kívánt következményektől. való félelem.
Az AI-t azonban az különbözteti meg más területektől (mint például a kriptovalutától, amely a szabályozási szférán kívül fejlődött), az az, hogy konkrét lépéseket tesznek annak szabályozására, hogy lehetővé tegye a kísérletezést és a kockázatvállalást a szükséges biztonsági korlátokkal.