Mit árulnak el a fogyasztói adatok a fenntarthatóságról?

69
fenntartható halászat
fenntartható halászat

Ugyan a fenntarthatósági értékek/célok és a cselekvés közötti szakadék még mindig fennáll, a fogyasztói kutatás segít a szervezeteknek megérteni közönségük motivációit. Azt, hogy ki vásárolja meg terméküket, vagy bővítse közönségüket a fenntarthatóságra törekvő vásárlók növekvő számával.

A környezeti fenntarthatósággal kapcsolatos narratívák és ismeretek egyre ismertebbé váltak az elmúlt években. Befolyásolva a fogyasztói magatartást az iparágakban, megváltoztatva az energiafelhasználás és az utazás módjait, valamint a fogyasztási cikkek és élelmiszerek vásárlását.

A globális világjárvány átélése – a válságok – például a szélsőséges időjárási események – fokozott láthatóságával párosulva, különösen a közösségi médiában, felerősítette az emberek véleményét a globális közösségben betöltött szerepükről. Az emberek egyre inkább felismerik, hogy a mindennapi életük során meghozott tetteik és döntéseik tartós hatással lehetnek a környezetre.

A fogyasztók egyre inkább érdeklődnek a környezet és a természet számára kedvezőbb termékek vásárlása iránt. Ez pozitív változás a fenntartható élelmiszeripari területen dolgozók számára. Európa e tekintetben évek óta megelőzi az Egyesült Államokat

Hogyan lehet kezelni a túlhalászást?

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének 2024 -es , a halászati ​​és akvakultúra világ helyzetéről szóló jelentése szerint a tengeri halállományok több mint egyharmadát túlhalásszák. Ez a tendencia idővel romlik: az elmúlt két év 2,3 százalékpontos növekedése 2020-ig, csaknem kétszerese az előző jelentési időszakban tapasztalt növekedésnek.

Az egészséges halállomány fenntartása kulcsfontosságú az óceánok biológiai sokfélesége és az élelmezésbiztonság szempontjából. A vadon élő tenger gyümölcsei emberek millióinak fő fehérjeforrást jelentenek szerte a világon. Különösen a feltörekvő gazdaságokban. A legújabb eredmények arra figyelmeztetnek, hogy sürgősen meg kell fordítani a jelenlegi trendet.

Fontos, hogy az ENSZ második World Ocean Assessment (2021) becslése szerint megfelelő kezelés mellett a jelenleg túlhalászott állományok 98 százaléka visszatérhet az egészséges szintre 2050-re. Ez a világ egyik olyan környezetvédelmi problémája, amely ezen a generáción belül megoldható lenne.

Az MSC 2024-es tengeri fogyasztói felmérésének eredményei reményt adnak: a fogyasztók változtatni akarnak, és elhiszik, hogy képesek rá. A felmérést 23 országban végzik, a válaszadók 72 százaléka szerint kizárólag fenntartható forrásból származó tenger gyümölcseit szabad fogyasztanunk – az amerikai válaszadók 65 százaléka szerint ezt meg kell tennünk.

Tízből kilenc amerikai fogyasztó érzi az óceánt érintő problémák súlyosságát. A tenger gyümölcseit fogyasztók világszerte tisztában vannak vásárlóerejükkel. Több mint felük azt mondja, hogy hajlandó többet fizetni a fenntartható lehetőségekért; bár csak az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban és Japánban nőtt azok száma, akik 2020 óta hajlandóak többet fizetni. Ez különösen figyelemre méltó akkor, amikor a fogyasztók továbbra is költségtudatosak a folyamatban lévő globális gazdasági válság közepette.

A fenntarthatóság a vállalkozásoknak is jót tesz. Ami a tanúsítványokat és az ökocímkéket illeti , az amerikai tenger gyümölcseit fogyasztók 54 százaléka nyilatkozta úgy, hogy a tenger gyümölcseiből készült termékek ökocímkéi növelik a márkába vetett bizalmukat. Ez a szám 2022-ben 49 százalék volt. Tízből hét azt szeretné, ha a kiskereskedők és márkák a fenntarthatósággal és a a környezetet egyértelműen fel kell címkézni és harmadik féltől ellenőrizni kell.

Az Európai Unió tagországai és így különösen Magyarországon is a fogyasztók – már csak egészségük érdekében is – szeretik tudni, hogy honnan származó, milyen paraméterű élelmiszereket vásárolhatnak, fogyaszthatnak.