A világ legnagyobb vertikális farmja épül, hogy segítsen megszüntetni az Egyesült Királyság importált élelmiszerektől való függőségét. Mérete 96 teniszpálya.
A brit kiskereskedők már a friss bazsalikom közel egyharmadát a Jones Food Company (JFC) csapatától kapják. Más leveles zöldekkel együtt Európa legnagyobb vertikális farmján, az angliai Lincolnshire-ben termesztik.
De most kísérleteznek puha gyümölcsök, virágok, zöldségek, sőt szőlőtermesztéssel kereskedelmi méretekben. Bristol városa közelében megnyílt egy korszerű innovációs központ, ahol a kutatók azon dolgoznak, hogy a következő 10 évben ezeket az ötleteket valóra váltsák.
„Már tudjuk, hogy a leveles zöldségeken kívül más termékeket is termeszthetünk. A gombától a szederen át a tulipánig. De az a feladatunk ezen az új létesítményen keresztül, hogy a növekedés sebességét kereskedelmi méretűvé tegyük” – mondja Glynn Stephens, a növénytermesztésért felelős vezetője.
A cég szeretné megszüntetni ezen termékek importjának szükségességét a vertikális farmokkal.
A kormány szerint 2020-ban az Egyesült Királyságban elfogyasztott élelmiszerek közel felét a tengerentúlról hozták be.
A Savills ingatlanszolgáltató cég egy közelmúltbeli jelentése pedig azt jelzi, hogy az import 69 százaléka az Egyesült Királyságnál alacsonyabb környezetvédelmi pontszámmal rendelkező országokból, például Dél-Afrikából és Törökországból származik. A gyümölcsök, zöldségek és gabonafélék esetében ez az arány 77 százalékra nő.
A tengerentúli élelmiszerektől való függés megszüntetése érdekében a JFC a világ legnagyobb vertikális farmját építi fel.
A több millió font értékű létesítmény több mint 13 500 négyzetméteres termőterülettel rendelkezik majd, ami 96 egymásra rakott teniszpályának felel meg. Idén ősszel nyílik meg.
A vertikális farmok jobbak környezetvédelmi szempontból?
A JFC szerint a vertikális farmok kevesebb műtrágyát használnak, mint a szabadban. Mivel azt a farm vízrendszerében újrahasznosítják, ha a növények nem szívják fel. Nem áll fenn annak a veszélye sem, hogy a műtrágyák kifolynak a szántóföldekről és szennyezik a vízforrásokat.
A vállalat hozzáteszi, hogy ez az innovatív élelmiszertermesztési rendszer 100 százalékban zöld energiával üzemeltethető. 95 százalékkal kevesebb vizet használ fel, és csökkenti az élelmiszerekhez kötődő légi mérföldeket.
„A fogyasztók, a kiskereskedők, a kormány és minden érintett felismeri a kibocsátás csökkentésének, az élelmiszer-mérföldek csökkentésének, a növényvédőszer-használat csökkentésének, a vízfelhasználás csökkentésének és általában véve a fenntarthatóbb élelmiszertermesztésnek a fontosságát és előnyeit” – mondja a JFC alapítója és vezérigazgatója. James Lloyd-Jones.
A vertikális gazdálkodás is teljesen ellenőrzött környezetben történik. Ez azt jelenti, hogy a folyamat nem függ a szezonális időjárási változásoktól vagy a korlátozott földterülettől, hogy az év 365 napján élelmiszert termeljen.