Létezik, és már a magyar csomagolóanyag piacon is jelen van az alapanyag, amely a PET anyaggal szemben nem több száz év alatt bomlik le, hanem pár hónap alatt komposztálódik anélkül, hogy tartósan szennyezné a környezetet. Alapanyaga ugyanis a kukoricából és búzából készülő, természetes PLA biotejsav, ami teljes mértékben környezetkímélő. Ez ráadásul a magyar mezőgazdaság számára is lehetőség.
A kormány egyik tervezetében a környezetszennyező műanyag csomagolóanyagok visszaszorítására törekszik. A PET csomagolóanyagok termékdíja várhatóan a háromszorosára növekszik majd. A PLA csomagolóanyag rövidesen megjelenik a hazai FMCG piacon, a termékdíjak listájából azonban kimaradt. A környezetbarát jellemzői ellenére sajnos félő, hogy a PLA alapanyag is a műanyag kategóriába kerül majd, megnehezítve ezzel a lebomló csomagolóanyagok térnyerését.
Egy PLA palack nagyjából egy marék kukoricából készül el, jól megállja a helyét a polcokon, csomagolásra kiválóan alkalmas és a vajas kenyérhez hasonlóan bomlik le. A ‘fa, papír és természetes alapú textília’ kategóriában lenne a helye, hisz gyártása során annyi káros anyag termelődik, amennyi a papírgyártás során, de nem minősül textíliának, emiatt a cég a kategória nevének módosítását szeretné elérni, hogy
felvehesse a versenyt az olcsóbban előállítható műanyagokkal szemben a csomagolóanyagok piacán.
Forrás: OTS