A CSR, vállalati felelősség és fenntarthatóság az alapja a ma sűrűn használt ESG (Environment Social Government)-nek. Hisz az ESG “leánykori neve” a CSP (Corporate Social Performance). Azaz a számszerűsített teljesítménymérés. A fenntartható fejlődési célok ugyanazok maradtak a cégek számára, mint korábban. Azonban a társadalmi kihívások, a klímaváltozás és a környezetvédelmi elvárások a profitorientált vállalkozásokat egyre erősebben abba az irányba mozdítják el, hogy tevékenységük hatásával legyenek elszámoltathatók, és akár alakítsák át a működésüket is. A vállalatok egyrészt nagyobb társadalmi kitettségben tevékenykednek, másrészt társadalmi kérdések, problémák megoldásához hatékonyan járulhatnak hozzá erejüknél, befolyásuknál fogva.
A vállalkozások érintetti csoportjai tehát az eredményt, a nyereségességet úgy várják el, hogy a hosszú távú ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) célokat, aktivitást is számon kérik.
Két céges példa, két megoldás a Jó márka, fenntartható márka konferencián (CSR Hungary Konferenciák/2023. május 31, Gundel) elhangzottak közül.
Az MBH Bank társadalmi felelősségvállalás stratégiájához kapcsolódó programokról, fenntarthatóság felé tett lépésekről és mérföldkövekről Farkas Boglárka, az MBH Bank szenior CSR menedzsere a következőket emelte ki:
“Az MBH Bank Magyarország egyik vezető hitelintézete. A modern, univerzális bank célja, hogy mindenki számára elérhető, korszerű pénzügyi szolgáltatásaival, folyamatosan bővülő termékpalettájával kiszolgálja a lakossági- és vállalati-intézményi ügyfeleit egyaránt.
Az MBH Bank 2022 végén CSR stratégiában foglalta össze a jövőre nézve azon törekvéseit, amelyekkel a korábbi tagbankok jó gyakorlataira építve felelősséget kíván vállalni a releváns társadalmi ügyekben. Piacot meghatározó bankként fontos a pénzintézet számára a társadalmi felelősségvállalás, az edukáció, a környezet védelme és a hazai művészet támogatása is, ezért a bank CSR stratégiája is ezekre a pillérekre épül.
A stratégia első pillére a társadalmi felzárkóztatás, ezért a Bank kiemelt figyelmet fordít a helyi közösségekre és értékekre. Ezt a célt támogatva, fontos feladatának tekinti a hátrányos helyzetűek iránti felelősségvállalást, valamint az egyenlőtlenségek leküzdésében való részvételt.
Továbbá cél, hogy a bank segítsen az embereknek előre lépni pénzügyeikben és érthetővé, szerethetővé tegye számukra a bankolást, valamint fejlessze hazánkban a digitális írástudást. Mindezek mellett kiemelt szereppel bír a bank a fenntartható gazdaság megteremtését, valamint a klímacélú beruházások támogatását, finanszírozását illetően. Végül pedig, a bank társadalmi felelősségvállalás stratégiájának negyedik pilléreként a magyar művészet támogatását azonosította, az erre a célja létrehozott (Hungarian Art & Business) Alapítványon keresztül.”
A másik példa a Knorr Bremse üzleti modellje, mely egy teljesen más iparágat képvisel. Ennek megfelelően más profilhoz más sajátosságok is körvonalazódnak.
Kovács Beatrix, a a Knorr–Bremse Vasúti Jármű Rendszerek Hungária Kft. CSR igazgatója a következőképpen jellemezte fenntartható üzleti modelljüket az innováción keresztül:
“A Knorr-Bremse nem csupán fékrendszereket fejleszt és gyárt, hanem fenntartható rendszermegoldásokon keresztül, fő innovátorként, alakítja a mobilitás jövőjét (küldetés). A vállalatcsoport indulásától eltelt több mint egy évszázad alatt a márka sikerének alapja a termékinnovációtól a mobilitás társadalmi hasznosságáig ível: elérhetővé téve a környezettudatos és biztonságos közlekedést emberek milliói számára. A cél az, hogy minél több ember közlekedjen és minél több terméket szállítsunk karbonsemlegesen, biztonságosan és hatékonyan.
A Digitális Automata Kuplung (DAC) jelenleg a legfontosabb technológiai újdonság a vasútiparban, amely – összhangban az Európai Unió Zöld Megállapodásának egyik céljával – hozzájárul, hogy 18 százalékról 2030-ra legalább 30 százalékra emelkedjen a vasúti áruszállítás aránya. Ez az innováció teljesen automatizálja a tehervagonok kapcsolódási folyamatát. A DAC megoldással megkétszerezhető a vonatok terhelése és akár 750 m méter is lehet egy szerelvény hossza.
A fenntarthatósági stratégia és menedzsment a Knorr-Bremse vezetői agendájának része. Ennek értelmében a fenntartható fejlődéssel kapcsolatosan szakértői szerepköröket meghatározta a konszern. Világos szervezeti struktúra biztosítja a fenntarthatóság szempontjainak integrálását a vállalatcsoport magas szintű döntéshozó testületeibe.
Az ESG a Knorr-Bremse gyakorlatában tehát stratégiai szinten értelmeződik és kulcsmutatók (KPI) mentén érvényesül a működésben. 2011 őszétől jött létre az ECO-Design felelősségi kör vállalatcsoport szinten. Az eco-design környezettudatos gondolkodásmód bevezetését jelentette a tervezési és a gyártási folyamatok során. Célja a termékek környezeti hatásainak csökkentése azok teljes életciklusa során: a létrejöttüktől a hulladékként való kivonásukig.
Az ENSZ Fenntartható Fejlődési Céljai (Sustainable Development Goals) közül a Knorr-Bremse ötöt emelt ki, amelyre nagyobb hangsúlyt kíván fektetni: a Nemek közötti egyenlőség (SDG5); a Növekedés tisztességes és etikus munkával (SDG8); a Fenntartható termékek (SDG9); a Zero Waste (SDG12); a Klímavédelem (SDG13).
A Knorr-Bremse progresszív szemlélete nemcsak a termékfejlesztést (eco-design), a gyártást (megújuló energiaforrásokra való átállás; a teljes értéklánc mentén történő kibocsátáscsökkentés) határozza meg, hanem a cég társadalmi jelenlétét is. Felelősséggel fordulunk a munkatársaink és a helyi közösségeink felé. A munkavállalóink biztonsága; a nemek közötti esélyegyenlőség megteremtése különösen hangsúlyos.
A Knorr-Bremse Budapestnek több mint 25 éves fennállása óta, azaz a kezdetektől van a társadalmi felelősségvállalási aktivitása. Lokális Gondoskodás („Local Care”) programunk társadalmi-oktatási-egészségvédelmi problémákra modellértékű megoldást kínál.
A küldetés, a vállalati értékek és az ESG irányelvek mentén a munkatársak bevonásával, az ő megkérdezésükkel társadalmi ügyek mellé állunk. A vállalati felelősségvállalás (corporate responsibility – CR) által felkarolt szociális-ökológiai témák és az azokra adott aktivitás és az üzleti tevékenységünk összehangolódik, így alapozva meg, hogy jövőorientáltan és jövőállóan működjünk.