Az oktatásnak, s különösen a felsőoktatásnak kulcsszerepe van a fenntarthatóság
alapelveinek terjesztésében. Hisz a következő generációk vezetői, döntéshozói,
véleményformálói főként a felsőoktatásban végzettek közül kerülnek ki.
Milyen eszközök, milyen programok, milyen minták állnak rendelkezésre ehhez a felsőoktatási intézményekben? E blokkban az Óbudai Egyetem vezetői, Prof. Dr. Kovács Levente, az Óbudai Egyetem rektora,Ormándi Gabriella az Óbudai Egyetem Kancellárja és a Corvinus Egyetem vezetője, Stukovszky Tamás, a BCE (Budapesti Corvinus Egyetem) alelnöke
és a VIK (Vállalati és Intézményi Kapcsolatok)szervezeti egység vezetője képviseltette magát.

Prof. Dr. habil. Kovács Levente Adalbert, az Óbudai Egyetem rektora előadásában köszöntette a résztvevőket, majd az aktuális helyzetről nyilatkozott:
„Mindannyiunk számára új élethelyzetbe (virológiai helyzetbe) kerültünk: a felsőoktatás szereplői is fokozódó terhelésben, új és rendkívüli családi, társadalmi, gazdasági változásokkal szembesülve, a digitális oktatás kihívásaival megküzdve állnak helyt.Kiterjedt és mélyreható társadalmi átalakulás előtt állunk, ugyanakkor a kiteljesedő globalizáció korának problémáira a felelősségteljes magatartás a legfőbb válasz.
A Felelős (Üzleti) magatartásnak, a (Vállalati) Társadalmi felelősségvállalásnak, a Fenntartható fejlődés szempontjainak a felsőoktatás keretei között szervezett ismeretátadása az utolsó esély arra, hogy nemzedékek szemléletét befolyásolja, motiválja.Az Óbudai Egyetem harmadik missziója deklarálja a Társadalmi felelősségvállalás és a Fenntarthatóság témaköreinek feladatait, amelyben az Óbudai Egyetem 2013 óta aktív, szép eredményeket produkálva.
A jövőben tovább kívánunk lépni ezen az úton, az alábbi programelemeket teljesítve:• Fenntartható fejlődés stratégiánk megújítása, felelősök koordinálása.
• Tervezd az életed tudatosan c. szabadon választható tantárgy indítása a 2021/2022-es tanévben, a jövő felelős vezetőinek, vezetőiért.•
Együttműködési megállapodások megkötése, kapcsolatépítés a különböző szervezetekkel.• Felelős innovációkban, Pályázatokon, Ötletpályázatokon, Konferenciákon való aktív részvétel• Továbbra is fenntartva és fejlesztve a Családbarát Munkahely, Esélyegyenlőség, Zöld Egyetem, Kerékpárbarát Egyetem, Adományozások, Kórházlátogatások, Szemétszedések programelemeket.”

Ormándi Gabriella, az Óbudai Egyetem kancellárja kiemelte:
„A felsőoktatási stratégiát definiáló „Fokozatváltás a felsőoktatásban” című dokumentum az egyetemek harmadik missziójaként a társadalmi felelősségvállalást is deklarálja, amely az oktatás és a kutatás mellett munkánk meghatározó része.
Az Óbudai Egyetem kiemelt figyelmet fordított és fordít az energiahatékonyság és a környezettudatosság témakörének, annak érdekében, hogy környezettudatos intézményi működés megvalósításával, illetve a hallgatók környezetbarát életszemléletének formálásával, tovább erősítse az Egyetem zöld törekvéseit, valamint támogassa a zöldmarketing célok elérését, az University of Indonesia és a Hazai Zöld Egyetemek listáján való előrelépést.
Az Óbudai Egyetem 2020-ban negyedik alkalommal pályázott sikeresen az EMMI Családbarát Munkahely címére és a vissza nem térítendő támogatásra. Meghatározó méretű intézményként, felvállaljuk a munka és magánélet összeegyeztethetőségét szolgáló családbarát intézkedések folyamatos akcióit, a szemléletmód terjesztését, a leendő vezetők (hallgatóink) képzését, a példamutatást.Olyan munkahely kialakításán dolgoztunk, ahol a családok, az aktív, passzív, nyugdíjas munkavállalók és a hallgatók zökkenőmentesen lehetnek részei a munkahely világának.”

Stukovszky Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem alelnöke és a Vállalati és Intézményi Kapcsolatok vezetője az egyetem megújulási folyamatán belül az egyetemen megvalósuló körkörös tudásmenedzsmentről beszélt, melynek elsődleges célja a humán tőke fejlesztése és annak visszacsatornázása a nagyvállalatokon, a kkv-kon és az intézményeken keresztül az egyetemhez.
Stukovszky Tamás elmondta, hogy:
” Az elmúlt évben a modellváltással a Budapesti Corvinus Egyetem egy új útra lépett. Lehetőségünk nyílt arra, hogy az oktatást és az oktatás körüli szisztémát megreformáljuk. A megújulás lehetőséget adott arra, hogy a való világot még jobban behozzuk az egyetemre és ezáltal a hallgatóink olyan tudáshoz, ismeretekhez és tapasztalatokhoz jussanak, amitől többek lesznek. Nemcsak a tudás számít ugyanis, hanem a szemlélet, a gondolkodásmód és mindaz, amit az életben ebből később a hallgató hasznosítani tud. Erre a Budapesti Corvinus Egyetem egyre nagyobb hangsúlyt fektet.
A körkörös tudásmenedzsment egy olyan összetett rendszer, aminek során képesek leszünk megtanítani a hallgatóinkat, hogy hogyan gondolkozzanak komplexen és mindazt a tudást, amit elsajátítottak, hogyan alkalmazzák a munka világában, később pedig hogyan tehessenek többet és adhassanak vissza az egyetemnek és a társadalomnak.
LÉGY VIP OLVASÓNK! + ahol összegyűjtjük Neked minden héten a hét legjobb cikkeit + 1 meglepetés minden hónap utolsó hetében + hozzáférés csak a VIP olvasóinknak publikált cikkekhez és háttéranyagokhoz! + az online eseményeinkről is elsőként kapsz értesítést Kattints a részletekhez!