Európa bevezeti a világ első karbonadóját

582
Karbonadó bevezetése- a CO2 csökkentésére
Karbonadó bevezetése- a CO2 csökkentésére

Tavaly decemberben döntöttek az EU-ban arról, hogy bevezetik a világ első karbonadóját: az Európai Unió bevezeti a CO2-kibocsátásra kivetett vámot. Az Európai Unió a világon elsőként – elindította azt a rendszert, amely CO2-kibocsátási vámokat vet ki olyan szén-dioxid-intenzív importtermékekre, mint a vas és az acél.

Mit is jelent ez a karbonadó?

Az Európai Tanács és az Európai Parlament abban egyezett meg, hogy az Európába való ipari importot zöldebbé tegyék. Ennek eszköze a karbonadó.

Olyan áruk behozatalára vetnék ki, amelyek előállítása magas szén-dioxid kibocsátással jár. Ide tartozik az acél, a cement, a műtrágya, az alumínium, a hidrogén és a villamosenergia importja. Az Európai Bizottság szerint az új vám összhangban van a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival. Mivel a külföldi és a hazai cégeket egyformán kezeli, és lehetővé teszi, hogy a kiszabott vámból levonják a külföldön már megfizetett szén-dioxid-árakat. Az EU szerint a példa nélküli szén-dioxid vám ösztönözné a zöld átállást.

Azonban 2026-ig még nem kezdi el szedni az EU a CO2 kibocsátási díjakat. A szén-dioxid vámról szóló javaslat átmeneti időszakkal számol, amely októbertől kezdődik. Első körben csak a behozatalra vonatkozó adatszolgáltatást írja elő az importőr számára.

A mechanizmus újbóli elindított első szakasza azt jelenti, hogy az európai importőröknek folyamatosan kell adatokat adni az importált termékekről. Többek között a vas, acél, cement, alumínium, műtrágya, villamos energia, hidrogén – előállítási folyamathoz kapcsolódó üvegházhatású gázok kibocsátásáról is jelentést kell tenni.

Ha a kibocsátások meghaladják az európai normát, akkor 2026-tól az importőröknek “kibocsátási bizonyítványt” kell szerezniük a CO2 uniós áráról. Ha az exportáló országban létezik szén-dioxid piac, akkor csak a különbözetet fizeti ki.

A szén-dioxid piacokat azért hozták létre, hogy a vállalatok vagy az üvegháztartásúak kibocsátják, azzal a személynek, hogy a szén-dioxid-kibocsátási egységeket gáz-dioxid-kibocsátási egységnek kell alávetni, aminek következtében megszűnik az üvegházhatású gázok kibocsátása. Az intézkedéssel azt is meg akarják akadályozni, hogy az európai cégek ne kerüljenek hátrányba a külföldi versenytársakkal szemben. Először befektetnek az EU azon céljainak eléréséhez, hogy 2030-ra az 1990-es szinthez képest 55%-kal csökkenti az EU nettó CO2 kibocsátását.

CSR HUNGARY KONFERENCIÁK: CSR HUNGARY SUMMIT 2023
A CSR Hungary konferenciák 2006-tól a CSR Hungary vállalati felelősség és fenntarthatóság döntéshozóinak vezető szakmai rendezvényei. Ahol jó lenni, jó tanulni, jó fejlődni!
A tavaszi konferenciánk (Jó márka, fenntartható márka) mellett az őszi konferencia, a CSR Hungary Summit. 2023. október 27-én, a Gundel Palotában.

Részletek itt!