A Nestle 2050-re karbonsemleges lesz

717
Nestle 2050-re eléri a karbonsemlegességet
Nestle 2050-re eléri a karbonsemlegességet

Az élelmiszerellátás jövőjére nézve nagy veszélyt jelenthet az éghajlatváltozás, miközben az üvegházhatású gázok kibocsátásáért többek között az élelmiszertermelés és fogyasztás is nagy mértékben felelős. Ezért a Nestlé a 2050-re vállalt nettó zéró kibocsátás elérése érdekében 2030-ra felére csökkenti karbonkibocsátását.

A nettó zéró azt jelenti, hogy a vállalat egészen az alapanyagok megtermelésétől a fogyasztásig (farm to fork) tartó értékláncon drasztikusan csökkenti az üvegházhatású gázkibocsátást.
Ezen felül a további karbonmennyiséget a Nestlé a légkörben található szén-dioxid talajban és fákban való megkötését célzó projektekkel tervezi csökkenteni.

A Nestlé a következő öt év folyamán összesen 3,2 milliárd svájci frankot fordít a nettó zéró kibocsátás elérését célzó átalakulásra, melyből 1,2 milliárd svájci frankkal támogatja a regeneratív (talajmegújító) mezőgazdaságot a teljes ellátási láncon.

Újragondolt gyártási folyamatok Magyarországon is

2025-re a tervek szerint a Nestlé mind a 800 gyártóegysége a világon 100% megújuló forrásból származó villamosenergiát fog használni. Jó hír, hogy a vállalat mindhárom magyarországi gyárában már 2017 óta kizárólag megújuló forrásokból származó áramot használ. Egyik gyárból sem kerül ipari hulladék hulladéklerakóba. A gyárak működése során keletkező hulladékot ehelyett anyagában vagy energiaként hasznosítják újra.

Fenntarthatóbb csomagolás

A Nestlé kizárólag fenntarthatóbb csomagolóanyagokkal érheti el a 2050-es nettó zéró célkitűzését. Ehhez az újrahasznosított anyagok nagyobb arányú felhasználására, több újrahasználható (újratölthető, visszaváltható) csomagolóanyag fejlesztésére vagy akár bizonyos csomagolóanyag típusok teljes elhagyására van szükség.

Franciaországban és Svájcban a Nestlé újratölthető és újrafelhasználható csomagolások alkalmazását teszteli, melyek hozzájárulnak ahhoz is, hogy 2025-re a vállalat 30%-kal kevesebb újonnan gyártott műanyagot használjon csomagolóanyagai gyártásához.

A magyarországi Nestlé gyárak is jelentős mértékben előmozdítják a vállalás teljesítését, hisz az új megoldásoknak köszönhetően a diósgyőri, üreges csokoládéfigurákat gyártó üzemben 2020 során közel 70 tonnával csökkent a csomagolásokhoz felhasznált műanyag mennyisége. Ráadásul valamennyi itt használt csomagolóanyag újrahasznosításra kész, azaz amennyiben az adott országban létezik erre megfelelő infrastruktúra, ezen csomagolások újrahasznosítása könnyebben megoldható.
A Nestlé szerencsi gyárában is egyre több újrahasznosításra kész csomagolású termék készül. Például a NESQUIK All Natural kakaópor, melynek papírcsomagolása számos európai országban újrafeldolgozható

„A Nestlé csomagolóanyagainak világszerte 87 %-a már most újrahasznosítható vagy újrafelhasználható. Szeretnénk, ha ez a szám 2025-re 100%-ra emelkedne”- mondta Noszek Péter, a Nestlé Hungária ügyvezetője.

Fenntartható termékek, növényi alapú élelmiszer és italkínálat

A Nestlé a fogyasztókat olyan termékek fogyasztására kívánja ösztönözni, melyek kisebb környezeti lábnyommal rendelkeznek, és könnyebben beilleszthetőek egy kiegyensúlyozott étrendbe. Így folyamatosan bővíti a növényi alapú élelmiszer- és italkínálatát.

A vegán Garden Gourmet termékcsalád öt termékével a Nestlé Hungária viszonteladó partnereinél már Magyarországon is elérhető: amellett, hogy a növényi alapú termékcsalád Sensational Burgerének előállítása például átlagosan mintegy 80%-kal kevesebb szén-dioxid-kibocsátással jár, mint a hagyományos marhahúsos burgeré, a Garden Gourmet márka 2022-re- a Nespressohoz hasonlóan karbonsemlegessé válik.

A vállalat az italok terén is vezetett be növényi alapú újdonságokat Magyarországon. A NESCAFÉ Gold Almond és Coconut Latte a vegán étrendet követő kávékedvelőknek, a NESQIUK Kakaós Zabital pedig a gyermekeknek nyújt a kiegyensúlyozott táplálkozás jegyében növényi alternatívát.