Ma van az élelmiszer világnapja

287
Az Élelmiszer Világnapja
Az Élelmiszer Világnapja

A Föld biokapacitásának több mint felét a magunk táplálására használjuk. Az ukrajnai háborúval az élelemért és az energiáért folyó verseny még nyilvánvalóbbá vált. A tartós “túllövés” világában egy ilyen zavar elkerülhetetlenül instabilitáshoz és inflációhoz vezet szerte a világon.
Emellett az élelmiszersokk a legkiszolgáltatottabbakat sújtja a legsúlyosabban: megosztja társadalmainkat, és milliókat hagy maga mögött.
Az Unilever korábbi vezérigazgatójának, Paul Polmannak és a Global Footprint Network munkatársának, Mathis Wackernagelnek a blogjában rámutatnak arra, hogy akár országról, városról, közösségről vagy vállalatról van szó, az erőforrás- és élelmezésbiztonság fejlesztése elengedhetetlen saját hosszú távú sikeréhez.

2022-2020 a folyamatos világjárvány, nemzetközi feszültségek és konfliktusok, energia- és élelmiszerhiány, valamint vadabb éghajlati minták jellemzik. 
A Föld túllövés napja a valaha volt legkorábbi dátumra, július 28-ra esett. Az emberiség soha nem emésztette fel gyorsabban a bolygó éves regenerációs költségvetését; most az év 156 napján már a tartalékokból élünk.

Azaz ebben az évben 75%-kal több erőforrást fogyasztottunk el, mint amennyit bolygónk ökoszisztémái képesek regenerálni. Olyan ez, mint az „1,75-ös Földön” élni. A túllövés napjának a meghatározására az 1970-es évek óta kerül sor. Ez a dátum egyre korábbi időpontra kerül, és hatalmas ökológiai adósságot növeszt.

Az emberiség legégetőbb kihívásainak középpontjában az áll, hogy képtelenek vagyunk egyetlen bolygónk lehetőségein belül élni. Az immár több mint fél évszázada fennálló túllövés a biológiai sokféleség hatalmas hanyatlásához, a légkörben lévő üvegházhatású gázok feleslegéhez és szélsőséges időjárási eseményekhez, köztük hőhullámokhoz, aszályokhoz, erdőtüzekhez és áradásokhoz vezetett.A tartós ökológiai defcit létrehozása a nemzedékek közötti lopással azonos.

Mindezek a nyomások az élelmezésbiztonságra is vonatkoznak. A túllövés okozza az élelmezésért és az energiáért folytatott fokozott versenyt, amelyet az ukrajnai háború csa tovább ront. Instabilitást és inflációt okozva az egész világon.Az élelmiszersokk leginkább a legsebezhetőbbeket sújtja, elmélyíti azt az egyenlőtlenséget, amely megosztja társadalmainkat, és milliókat hagy maga mögött.Túl sok ember maradt le.

De már az Ukrajna elleni támadás előtt globális élelmezési rendszerünket az összeomlás felé taszították a túlzott, rövidlátó és pusztító gyakorlatok is.
A Global Footprint Network kutatása szerint 3 milliárd ember él olyan országokban, ahol több élelmiszert fogyasztanak, mint amennyit meg tudnak termelni, és a világátlagnál kevesebbet termelnek. Kitettségük nem is lehetne rosszabb.

A világszerte elterjedt éhínség és alultápláltság ellenére az élelmiszer-előállításunk, -szállításunk és -fogyasztásunk rendszereit a pazarlás és a káros mezőgazdasági gyakorlatok okozzák. Csökkentik növekedési és termelési képességünket, felgyorsítják a globális felmelegedést, és fokozzák az élelmiszer-ellátás bizonytalanságát és instabilitását. Instabil élelmiszerrendszerünk veszélyesebbé és bizonytalanabbá teszi gyermekeink jövőjét.

Vannak megoldások az instabiltás megszüntetésére

Van lehetőség, és ezzel együtt remény is. Az ökológiai deficittel kapcsolatban semmi sem elkerülhetetlen. Bolygónk hosszú távon el tud tartani bennünket, ha ökológiai lehetőségein belül élünk. 

Ha például felére csökkentjük az élelmiszer-pazarlást a kormányok, a háztartások és az ipar intézkedéseinek kombinációjával. Ezzel a Föld túllövés napja 13 nappal később lenne. A dátum további két nappal tolható el, ha növeljük a fák közbevetését, ahol a fákat más növényekkel együtt termesztik. Javítva a talaj minőségét és csökkentve a szén-dioxid-kibocsátást. A rövidebb, helyibb ellátási láncok is segítenek.

Ilyen megtakarítások a világ energiaellátásának, városaink építésének és a természettel való kölcsönhatásnak a segítségével érhetők el. Léteznek bevált megoldások, és továbbiak következnek. A tervezéssel véget vethetünk a túllövésnek – ha igazán akarjuk.

Ehhez kritikus a gondolkodásmódváltás. Még a leginkább környezettudatos kormányok és vállalkozások is túl sokáig dolgoztak abban a jó szándékú hitben, hogy bolygónk gondjainkat „kevésbé rossz” politikákkal meg tudjuk oldani. 

Ehelyett ismerjük fel, hogy ezek a változások elengedhetetlenek saját társadalmunk számára, nem csak a jó cselekedetek, amelyek a távoli mások javát szolgálják. A merész megközelítések „kihozhatnak minket a mínuszból”, és ökológiai rugalmasságot építhetnek természeti erőforrásaink és világunk megújításával, feltöltésével és regenerálásával. 

Másképpen fogalmazva, a „nettó pozitív” cselekvések abból származnak, hogy többet adnak, mint amennyit vesznek a társadalom javára, és a vállalatok számára is előnyösek, mivel biztosítják működési képességüket az éghajlatváltozás és az erőforrás-korlátok kiszámítható jövőjében.

Ha az emberiség minden évben 6 napra tolja ki a Föld túllövésének napját, akkor 2050 előtt túllépünk a túllövésen. Felgyorsítjuk-e a hatalmas erőforrás-lopást, vagy új utat választunk, amely a regeneráción és az otthonunk ökológiai költségvetésén belüli életen alapul. bolygó? Jövedelemstratégiáját az egyre nagyobb kimerülésre építi, vagy az élelmiszerbiztonság és a regeneráció kiépítése lesz a robusztusabb üzleti modell? A választás a miénk.

Az élelmiszersokk és hatásai, valamint megoldásai kulcstéma a 2022.október 18-ai CSR Hungary Summit: Jó márka, fenntartható márka konferencián.

OLVASTAD MÁR?
Meg lehet-e oldani egyszerre az élelmiszerhiányt és az éghajlatváltozást?
Világszerte 690 millió ember néz szembe azzal a problémával, hogy üres gyomorral fog lefeküdni. S ez a szám egyre növekszik. Élelmiszerhiány? Éhezés? Az Egyesült Nemzetek Fejlesztési Programjának becslése szerint több mint 1 milliárd ember él rendkívüli szegénységben 2030-ig.

.